Yeniden Doğuş

• 🍂🍃Bu çağdan etinizle, kemiğinizle nefret edeceğinize bir şeyler yapın 🍃 Güzel bir şeyler 🍃Yerdekiler ve göktekiler desin ki "Orada güzel şeyler yapan birileri var. .🍂🍃

Evvah

İlyas Uçar

Aldığı Beğeniler
9
Takım
Galatasaray
Okuyunuz:
Özet: Hadis literatürü içinde "Mevduât" diye bilinen kısaca uydurma hadisleri ihtiva eden eserler mevcuttur. Bu kitaplarda uydurma hadisler belirtilmiş hadis hadislerden ayrıldıkları yönler vurgulanmıştır. Ancak yazarın söylediğine göre bu konuda hadislerin ortaya çıkmasında rol oynayan siyasi, sosyal, dini, politik ve felsefi olaylar pek işlenmemiştir veya da bu hususta ciddi çalışmalar yapılmamıştır. İşte buna binaen yazar uydurma hadisleri tespit etmiş ve onların yukarda saymış olduğumuz sebeplerle münasebetlerini incelemiştir. Ancak kitabın içeriğini Peygamberimiz'in (s.a.v) vefatından Abbasi Halifesi Mutasım devrine kadar sınırlandırmıştır. Bununla hadis uydurmacılığının ne zaman çıktığını tespit etmeye çalışmıştır.Kitap incelenirken iki yol takip edilmiş:

I. Konuyla ilgili mevduat kitapları incelenmiş ve burdaki hadisler inceleme altına alınmış tabii bunu yaparken ikinci bir yöntem uygulamış.
II. Birinci yolu izlemek üzere hadislerin tarihi seyri incelenmiş yani ne zaman söylendiği gibi bunun için de tarih kaynakları incelemeye tabii tutulmuş.

Uydurulan hadislerin cogunlugu su alanlarda olmustur:

Mesciddeki lamba, kandil vs.
Bekarligi öven hadisler
Meyva ve sebze
Vasiyet ve nasihatlarla ilgili
Aklin ve aklin faziletleri
Beldelerle ilgili hadisler
Carsi ve pazar
Satranc oyunu
Imanin azalmasi ve cogalmasini beyan edenler
Dört halifenin menkibeleri
Muaviyeyi öven ve kinayan hadisler
Abbasileri öven ve kinayan hadisler
Emevileri öven ve kinayan hadisler
Rasid halifeleri öven ve kinayan..özellikle Hilafet ile ilgili hadisler
Mezheb ve diger imamlari kinayan ve öven hadisler
Beldelerle ilgili hadisler.Medine ve mekke disi sehirleri öven ve kinayan hadisler

Kitapta geçen hadisler genelde hadis İmamlarının da zayıf olarak nitelendirdiği hadislerdir ancak bunun yanında bazı metruk, mürsel, münker, mudal gibi hadis türleri de incelemeye tabii tutulmuştur ki bunların bazıları sahih olarak bilinmektedir. Kitapta belirtilen bazı hadisleri okuyunca insanın hayreti artıyor ve bu kadar da olmaz diyorsunuz gerek yergi gerek övgü noktasında ifrat-tefrit çizgisinin nasıl aşıldığını müşahede ediyorsunuz. özellikle hadis uydurucu zındıkların "ben şu kadar hadis uydurdum" demesini tüyleriniz ürpere ürpere kabulleniyorsunuz. Yine iyi niyetle hadis uyduranların dine fayda sağlamak yerine ne kadar zarar verdiğini zamanla anlıyorsunuz çünkü olaylar başladığı gibi devam etmiyor ve tabir-i caizse delinin biri kuyuya bir taş atıyor kırk akıllı çıkaramıyor. Özellikle hadis alanında çalışma yapanların incelemesi gereken bir kitap bunun yanında islami araştırma yapan kardeşlerimizin de kesinlikle okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum. Ve son olarak her zaman ki duamı ediyorum. Mevla çok okuyan, anlayan, anladıklarını hayatına yansıtan ve başkalarıyla da paylaşabilen hakiki müminlerden olmayı nasib etsin.

İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvah

diyar

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
0
Takım
Diğer

Kardeş ben bu kitabı kısmen takip etmiştim paylaşımın için Allah razı olsun
Allah'ın izniyle bu bölüme hergün bir uydurma hadis eklemek istiyorum.Faydalanacağımız kaynaklarLemehât min Târihi's-Sünne ve Ulûmi'l-Hadis; Harun Ünal, "Uydurma Hadisler" ; İbn Kayyım el-Cevziyye, "el-Menâru'l-Munîf fi's-Sahîh ve'z-Zaîf" ; Nasuriddin el-Albânî, "Zayıf ve Uydurma Hadisler" ; Abdulfettah Ebû Gudde, "
Hamd Allah'a Salat ve Selam Hz Muhammed'e s.as

İlk uydurma hadisimizde

"Kim kırmızı gülü koklar da bana salat getirmezse, bana cefa etmiş olur"

İbn Asakir, Nevevi, İbn Hacer, Sağanî, Aclunî, İbn Arrak, Ali el-Kari ve Suyutî gibi bu konuda eser verenlerin tümü, bu ve farklı rivayetlerine "Uydurmadır" demişlerdir
...............
"Kim benim kokumu koklamak isterse, kırmızı gülü koklasın"

İmam Suyutî, "Hüsnu'l-Muhadara" adlı kitabında şu ifadelere yer veriyor:

"Gül konusunda birçok hadisler rivayet olmuştur ama hepsi de uydurmadır"

Evvah

İlyas Uçar

Aldığı Beğeniler
9
Takım
Galatasaray
cevap vereceğim ama okuyamayacaksın kardeş :)

udogan1

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
0
birdaha linkl verirken neyin ne olduğunu göründe ona göre link verin . yalancılıkla biryere varılmaz. sırf üyelik için mi yapıyorsunuz zaten internetten engelleyecem şimdi bu siteyi kendim siz yalancılığa devam edin

Geceler

Sükut_u Sonbahar

Aldığı Beğeniler
20,159
Takım
Fenerbahçe
Konunun eklenme tarihine bakin öncelikle verilen linkte Evvah kardesin kendi blogudur kimseyide yalancilikla suclayamazsiniz

Evvah

İlyas Uçar

Aldığı Beğeniler
9
Takım
Galatasaray
konu açılalı 5 yıl olmuş nerdeyse linkte ufak bir değişiklik olmuş o yüzden açılmıyormuş, düzenledim şu an bakabilirsiniz.

Never Give Up

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
374
Her önüne gelen sahtekar bir şeyler uydurmuş maalesef bu uyduruk şeyler yüzünden hakili Peygamberin yaşadığı dini anlatamıyoruz.

Never Give Up

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
374
Günümüzde de devam ediyor bu uydurmalar.. Türkiyedeki çok popüler olan bir zındıkın kitapları inceleniyor ve orada mesela

Bu kanalds uydurma hadislerin ifşasını bulabilirsiniz. Kaliteli delilli yaptıkları için beğendim.

Eleştiren adamı da tasvip etmiyorum onunda baxı bozuk işleri vardır ama bu konuda hakkı koymuş.

Üst Alt