Yeniden Doğuş

• 🍂🍃Bu çağdan etinizle, kemiğinizle nefret edeceğinize bir şeyler yapın 🍃 Güzel bir şeyler 🍃Yerdekiler ve göktekiler desin ki "Orada güzel şeyler yapan birileri var. .🍂🍃

Onur

Geliştirici

Aldığı Beğeniler
4,814
Takım
Galatasaray
Bu konuda din adamları genel olarak yorum yapmaktan kaçınsa da diyanetin görüşü helal olduğu yönündedir.

Kripto paraların kullanımının dini hükmü nedir? Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

İsrâ

"Özlem"imsin

Aldığı Beğeniler
12,667
Takım
Galatasaray
Bana pek helal gibi gelmiyor.
Elle tutulabilir gözle görülebilir bir şey yok ortada.
Mesela patatesin kilosu kaç bitcoin? :)
Kredi kartı gibi pos cihazından da geçmiyor. (En azından ben öyle biliyorum.)

İhtiyar Delikanlı

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
419
Bana pek helal gibi gelmiyor.
Elle tutulabilir gözle görülebilir bir şey yok ortada.
Mesela patatesin kilosu kaç bitcoin? :)
Kredi kartı gibi pos cihazından da geçmiyor. (En azından ben öyle biliyorum.)
Bitcoin misal örneğin 200 TL diyelim. Bunun karşılığında patates alınabilir. Senin dediğine göre altın da aynı kefede. Patatesin kilosu kaç gram altın.
Şu anda çoğu ülkede olmasada bitcoin ile ticaret yapan ülkeler var. Ve bitcoin ile emlak ve araba satışlarında çok oldu.
Bitcoini normal paradan ayrı olması. Sadece dijital ortamda olması. Kaldıki şu anda sizin bankadaki uygulama üzerinden baktığınız hesabınız da aslında Bi bakıma dijital zaten. Gidip bankaya para yaptırdınız ve gelip evde uygulama üzerinden hesabınızı incelediniz. O para artık gözle görülebilir değil. Dijital ortamdan yine transfer ediyorsunuz. Yani o paraya artık dokunamıyorsunuz

İsrâ

"Özlem"imsin

Aldığı Beğeniler
12,667
Takım
Galatasaray
Bitcoin misal örneğin 200 TL diyelim. Bunun karşılığında patates alınabilir. Senin dediğine göre altın da aynı kefede. Patatesin kilosu kaç gram altın.
Şu anda çoğu ülkede olmasada bitcoin ile ticaret yapan ülkeler var. Ve bitcoin ile emlak ve araba satışlarında çok oldu.
Bitcoini normal paradan ayrı olması. Sadece dijital ortamda olması. Kaldıki şu anda sizin bankadaki uygulama üzerinden baktığınız hesabınız da aslında Bi bakıma dijital zaten. Gidip bankaya para yaptırdınız ve gelip evde uygulama üzerinden hesabınızı incelediniz. O para artık gözle görülebilir değil. Dijital ortamdan yine transfer ediyorsunuz. Yani o paraya artık dokunamıyorsunuz
Markette ya da pazarda bitcoinle patates satan görmedim. Bankaya da gidince bana 200 bitcoin verebilir misiniz deyince de veremiyorlar. Altın ile aynı kefede olması ise neredeyse imkansız.
Bitcoinin üzerine soğuk su içme ihtimali de çok yüksek. Batan şirketler yada paraları ödemeyen şirketler çok duydum.

Beyoğlu

aşka yolculuk

Aldığı Beğeniler
13,579
Takım
Galatasaray
Ben yapay zeka'ya sordum????

Kripto para, dijital varlıkları temsil eden ve kriptografi ile güvenli bir şekilde işlem gören bir tür para birimidir. Kripto paraların helal olup olmadığı konusu, farklı dini otoriteler ve alimler arasında tartışmalı bir konudur.
Bazı Müslüman alimler, kripto para birimlerini helal olarak kabul ederken, diğerleri ise haram olduğunu iddia ediyor. Bu tartışmalarda, kripto paraların bazı özelliklerinden kaynaklanan endişeler dile getirilmektedir.
Bazı alimlere göre, kripto para birimlerinin helal olmamasının nedenleri arasında şunlar yer alabilir:
  1. Spekülasyon ve belirsizlik: Kripto paraların volatilitesi yüksek olabilir ve değerleri hızla değişebilir. Bu durum, spekülasyon ve belirsizlik yaratır ve İslam'da kumar olarak kabul edilen faaliyetlere benzerlik gösterir.
  2. Anonimlik ve gizlilik: Bazı kripto para birimleri, işlemleri ve sahiplik bilgilerini gizli tutma yeteneğine sahiptir. Bu durum, haksız kazanç elde etme, kara para aklama ve vergi kaçırma gibi yasa dışı faaliyetlerde kullanılma potansiyelini artırır.
  3. Merkezi olmayan yapı: Kripto paraların merkezi olmayan bir yapıya sahip olması, denetim ve düzenleme eksikliği anlamına gelebilir. Bu da, hükümetlerin ve finansal kurumların kontrolü dışında gerçekleşen işlemleri zorlaştırabilir ve dolayısıyla yasa dışı faaliyetlere fırsat tanıyabilir.
Ancak, bazı alimler ve kripto para savunucuları, kripto paraların helal olabileceğini savunuyor. Onlara göre, kripto paraların helal olma potansiyeli şunlardan kaynaklanabilir:
  1. Teknolojik yenilik: Kripto para birimleri, finansal teknolojideki ilerlemeleri temsil eder ve ekonomik faaliyetlere erişimi kolaylaştırabilir. Bu, ekonomik büyümeyi teşvik edebilir ve finansal hizmetlere erişimi zor olan bölgelerdeki insanlara yardımcı olabilir.
  2. Helal kullanım: Kripto paraların kullanımıyla ilgili olarak, bazı alimler dijital varlıkların helal olabileceğini ve meşru amaçlar için kullanılabileceğini savunuyor. Örneğin, bir işletme kripto para birimini ödeme yöntemi olarak kabul edebilir ve bu da normal bir ticari faaliyet olarak değerlendirilebilir.
Sonuç olarak, kripto paraların helal mi yoksa haram mı olduğu konusu hala tartışmalı bir konudur. Bu nedenle, bireylerin kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce dini otoritelerle danışmaları ve kendi vicdani değerlendirmelerine göre hareket etmeleri önerilir.

İhtiyar Delikanlı

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
419
Markette ya da pazarda bitcoinle patates satan görmedim. Bankaya da gidince bana 200 bitcoin verebilir misiniz deyince de veremiyorlar. Altın ile aynı kefede olması ise neredeyse imkansız.
Bitcoinin üzerine soğuk su içme ihtimali de çok yüksek. Batan şirketler yada paraları ödemeyen şirketler çok duydum.
Markette altınla patates satan gördün o zaman yada gümüşle. Neden soğuk su içme ihtimalin yüksek. Cebindeki cüzdanın üzerinede soğuk su içme ihtimali var. Yada yastık altındaki paran her an çalınmaz mı. Teknoloji ile aran pek yok sanırım bitcoin güvenliği senin kredi kartındaki 256 bit den çok daha yüksek güvenlikli neredeyse imkansızdır. Bence ilerleyen süreçlerde devletler kağıt demir para israfın kaldırmak için dahi kripto paralara geçebilir.
Henüz yeni olduğu için senin söylediklerin hemen gerçekleşmez Bi adaptasyon sürecinde şu an. Yeni yeni insanlar keşfediyor. Bitcoin de parasını kaybeden insanlara bakıyorum. Hep açgözlü insanlar. Kısa yoldan zengin olmak. Ve kripto piyasası yeni olduğundan dolandırıcı çok. Devletler teker teker el atmaya başladı. Türkiye 2020 de korona muhabbetinden rafa kaldırdı. Bizde de regülasyon yakındır

Son düzenleme:

Onur

Geliştirici

Aldığı Beğeniler
4,814
Takım
Galatasaray
Türkiye’de ödeme yöntemi olarak kullanılmasa da farklı ülkelerde mümkün. Soğuk su içme ihtimali tamamen çalışılan firma ile alakalı. Önümüzdeki yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde coinlere geçiş planlanıyor.

Üst Alt