Yeniden Doğuş

• 🍂🍃Bu çağdan etinizle, kemiğinizle nefret edeceğinize bir şeyler yapın 🍃 Güzel bir şeyler 🍃Yerdekiler ve göktekiler desin ki "Orada güzel şeyler yapan birileri var. .🍂🍃

zeyno

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
6
Takım
Galatasaray
Evlenmek istediğim erkek.....

--------------------------------------------------------------------------------

1- Müslüman olmalı..
2- Namuslu, Ahlaklı, imanlı, dini kültürü olmalı...
3- Saygın ve güvenilir olmalı...
4- Kadın haklarını bilmeli... Bilmek yetmez uyguluyarak göstermeli...
5- Okumasını sevmeli...
6- Ailesini geçindirecek kadar geliri olmalı...
7- Bilinçli olmalı, kompleksli olmamalı...
8- Şakacı ama seviyeli olmalı...
9- Aile sorumluluğunu kaldırabilmeli...
10- Temiz ve düzgün giyinmeli...
11- Aile içinde kimseyi kimseye ezdirmemeli...
12- Hatam olursa bana yalnız iken söylemeli... Herkesin yanında eleştirmemeli ve bağırıp çağırmamalı...
13- Yuvanın müşterek olduğunu bilmeli... Kimsenin etkisinde kalmamalıdır...
14- Şakaları erkek gibi olmalı... Kadınsı şakalar yapmamalı...
15- Kendisi için süslenen hanımını farketmeli ve ne güzel yakışmış diyerek iltifat etmelidir... Ve bunu ihmal etmemelidir.

Evlenmek istediğim kız...

--------------------------------------------------------------------------------

1- Müslüman olmalı...
2- Namuslu ve dürüst olmalı...
3- Hanımefendi olarak oturup kalkmasını, toplumda konuşmasını bilmeli...
4- İyi bir eş olarak, iltifatını, sevgisini, ilgisini heran belli etmeli....
5- İyi bir anne olma kültürünü edinmiş olmalı...
6- İnancını yaşayacak, benim yaşamadığımı görürse ikaz edecek, ben ikaz edincede alınmayacak...
7- Ufak, tefek tartışmaları dışa yansıtmayacak...
8- Nasıl ben dışarda çalışıyorsam, o da içerideki görevlerini yerine getirmeli...
9- Temiz ve zevkli giyinmeli...
10- Kompleksli olmamalı... Tatlı dilli, güler yüzlü olmalı...
11- Benim yanlışımı gördüğünde uygun zamanda ve biçimde bana anlatmalı...
12- Okuyan olmalı, cahil olmamalı... Heran kendini yenileme ve birşeyler öğrenme çabasında olmalı...
13- Ulu orta konuşmam... Eşiminde konuşmasını istemem... yerinde konuşmalı...
14- İmtihan dünyasında olduğumuzu unutmamalı.

ukab

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
0
bu konuda söylenecek tek bir söz var sanırım :))) ALLAH (c.c.)

acizanez

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
0
rabbim inşallah bahsettiğiniz nitelikteki kişileri bulmayı nasib ederek her iki cihan sadetine kavuşmayı ve beraber geçirmeyi nasip eder

zeyno

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
6
Takım
Galatasaray
Ecmain.Rabbim kalplerinize göre inşallah...

mihri-ban

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
0
Orjinal Yazarı acizane
rabbim inşallah bahsettiğiniz nitelikteki kişileri bulmayı nasib ederek her iki cihan sadetine kavuşmayı ve beraber geçirmeyi nasip eder

fzehra

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
1,489
Erkekler ve Kadınlar görevlerini bildiği sürece, saygı var olduğu sürece sorunlar azalacak hatta tamamen ortadan kalkacaktır.
ÇÜNKÜ KADINLAR ÇOK KUTSAL VE SON DERECE FEDAKAR,ÜRETKEN VARLIKLARDIR....!!!

HayalMavisi

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
0
maddeler iyi hoş da.... :)
inşallah tüm bunları üzerinde taşıyan insanı bulabilirsiniz.

bence aradığınız özelliklerin maddelerini en fazla 3 e indirin kardeşlerim.
fakat siz aranılan tüm özelliklere sahip olmaya çalışın.

yani arayan değil de aranılan olun

görün o zaman kimler kimler peşinizden koşacak ;)

Allah her iki cihan saadeti yaşamanızı sağlatacak eşler nasip etsin sizlere.

Maximillian

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
3
EVLİLİK HAYATI

Kadın, evlilik hayatında erkeğin ortağı değil arkadaşıdır. İkisi arasındaki ilişki; iki ortağın arasındaki ilişki gibi değildir. Hayat boyu bir arada yaşamaya zorlanmış değillerdir. Onların arasındaki ilişki arkadaşlık ilişkisidir. Biri diğeriyle her yönü ile tatmin edici bir arkadaşlık içerisindedir. Bu arkadaşlıkta biri diğeri ile huzur bulur. Zira Allah, kadını, kocası için tamamlayıcı, huzur kaynağı olarak yaratmıştır. Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

"O ki, sizi bir tek nefisten yarattı ve ondan da bir eş yarattı ki, onunla sükunet bulsun."

"Kendileri ile huzura kavuşacağınız kendi nefislerinizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet var etmesi de O'nun ayetlerindendir."

Sükunet; huzur bulmaktır. Yani erkeğin eşi ile, kadının da erkeği ile huzur bulmasıdır. Her ikisi birbirini arzular ve birbirinden kaçmaz. Evlenmede asıl olan huzur bulmaktır, evlilik hayatının aslı tatmindir. Ta ki bu arkadaşlık, eşler arasında mutluluk getirsin. Bu durum, İslâm Şeriatının gereği olarak kadının erkek üzerindeki, erkeğin de kadın üzerindeki karşılıklı haklarının ikamesidir. Bu konuda ayetler ve bir hayli hadisler vardır. Allah şöyle buyuruyor:

"Onların da erkeğin hakları gibi hakları vardır." Yani, erkeğin kadının üzerinde olan hakkı gibi kadının da erkek üzerinde hakkı vardır. İbni Abbas, bu konuda şöyle buyuruyor: "Ben eşimi süslüyorum, onun beni süslediği gibi; istiyorum ki, onun benim üzerimdeki hakkını tam vereyim ve onun üzerinde olan hakkımı tam alayım. Çünkü, Allah (c.c.) şöyle buyuruyor: "Erkeklerin kadınların üzerindeki hakkı gibi, kadınların da onların üzerinde hakkı vardır." Yani, günaha yol açmadan onları süslemeli." İbni Abbas'tan gelen bir başka rivayet ise şöyledir: "Onlarla güzel sohbet etmeli, onlara verdiği görevde itaat ettikleri gibi onlara güzel muamele etmelidir."

Allahu Teâla, iki eş arasında, güzel muameleyi emreder: "Onlarla güzel geçinin." Ve şöyle buyuruyor: "...Ya da iyilikle tutmalı."

Ayette geçen kelimesi birbirine karışmak ve kaynaşmak anlamlarına gelmektedir. kelimeleri; muamele etme, kavim muamele etti, muamele ettiler anlamına gelir. Allah (c.c.) kadınlarla evlenme akdi yapanlara, onlarla güzel bir şekilde arkadaşlık yapmalarını emrediyor ki, kaynaşma olsun, onlarla arkadaşlıkları arasındaki duygu kemale ulaşsın. Çünkü bu durum, sükunet için en uygundur. Yaşam için en güzel mutluluktur. Erkeğin kadınla olan muaşereti, mehir ve nafakanın yanında, üzerine vacib olan bir görevdir.

Rasul (s.a.v.), erkeklere kadınlar hakkında birtakım tavsiyelerde bulunmaktadır. Müslim'in, Sahih'inde Cabir'den rivayet ettiği bir hadiste Allah Rasulü veda haccında şöyle buyurmaktadır:

"Kadınlar hakkında Allah'dan

Sükunet; huzur bulmaktır. Yani erkeğin eşi ile, kadının da erkeği ile huzur bulmasıdır. Her ikisi birbirini arzular ve birbirinden kaçmaz. Evlenmede asıl olan huzur bulmaktır, evlilik hayatının aslı tatmindir. Ta ki bu arkadaşlık, eşler arasında mutluluk getirsin. Bu durum, İslâm Şeriatının gereği olarak kadının erkek üzerindeki, erkeğin de kadın üzerindeki karşılıklı haklarının ikamesidir. Bu konuda ayetler ve bir hayli hadisler vardır. Allah şöyle buyuruyor:

"Onların da erkeğin hakları gibi hakları vardır." Yani, erkeğin kadının üzerinde olan hakkı gibi kadının da erkek üzerinde hakkı vardır. İbni Abbas, bu konuda şöyle buyuruyor: "Ben eşimi süslüyorum, onun beni süslediği gibi; istiyorum ki, onun benim üzerimdeki hakkını tam vereyim ve onun üzerinde olan hakkımı tam alayım. Çünkü, Allah (c.c.) şöyle buyuruyor: "Erkeklerin kadınların üzerindeki hakkı gibi, kadınların da onların üzerinde hakkı vardır." Yani, günaha yol açmadan onları süslemeli." İbni Abbas'tan gelen bir başka rivayet ise şöyledir: "Onlarla güzel sohbet etmeli, onlara verdiği görevde itaat ettikleri gibi onlara güzel muamele etmelidir."

Allahu Teâla, iki eş arasında, güzel muameleyi emreder: "Onlarla güzel geçinin." Ve şöyle buyuruyor: "...Ya da iyilikle tutmalı."

Ayette geçen kelimesi birbirine karışmak ve kaynaşmak anlamlarına gelmektedir. kelimeleri; muamele etme, kavim muamele etti, muamele ettiler anlamına gelir. Allah (c.c.) kadınlarla evlenme akdi yapanlara, onlarla güzel bir şekilde arkadaşlık yapmalarını emrediyor ki, kaynaşma olsun, onlarla arkadaşlıkları arasındaki duygu kemale ulaşsın. Çünkü bu durum, sükunet için en uygundur. Yaşam için en güzel mutluluktur. Erkeğin kadınla olan muaşereti, mehir ve nafakanın yanında, üzerine vacib olan bir görevdir.

Rasul (s.a.v.), erkeklere kadınlar hakkında birtakım tavsiyelerde bulunmaktadır. Müslim'in, Sahih'inde Cabir'den rivayet ettiği bir hadiste Allah Rasulü veda haccında şöyle buyurmaktadır:

"Kadınlar hakkında Allah'dan sakının. Siz, onları Allah'tan emanet aldınız, ferclerini Allah kelimesi ile söz vererek helal edindiniz. Sizin onlar üzerindeki haklarınız; onların, aile yuvasına hoş görmediğiniz bir kimseyi getirmemeleridir. Şayet böyle yaparlarsa onları hafif dövün. Onların, sizin üzerinizde hakları, maruf ölçü (içerisinde bulunan hayat standartlarına) onları iyilikle yedirip içirmenizdir." Rasulullah'ın şöyle buyurduğu rivayet edilir:

"Sizin hayırlınız; ehline karşı en hayırlı olanızdır. Ben ehlime karşı sizin en hayırlınızım." Yine rivayet edildiğine göre; Rasulullah, ehline güzellikle muamele eder, onlarla şakalaşır, onlara karşı sevecen olur ve hanımlarıyla gülerdi. Hatta, bir seferinde müminlerin annesi Aişe (r.anha) ile yarışa girdi. Böylece onu severdi ve onun sevgisini celbederdi." Aişe (r.anha) şöyle dedi:

"Rasulullah (s.a.v.) benimle yarış yaptı ve ben onu geçtim. Ben o zamanlar şişman değildim. Ancak sonraları şişmanladıktan sonra tekrar yarış yaptığımızda o beni geçti ve bunun üzerine bana "bu sana yeter" dedi."

Rasulullah (s.a.v.), yatsıdan sonra ehlinin yanına gider, yatmadan önce onlarla gece sohbeti yapardı. Böylece onların yakınlığını kazanırdı.

"Hayırlınız, hanımlarına hayırlı olanınızdır."

Üst Alt